27 września 2022 14:48 - Świat
Dwutlenek węgla nośnikiem długotrwałego magazynowania energii

Technologia firmy Energy Dome- magazynowania energii za pomocą dwutlenku węgla wzbudziła zainteresowanie duńskiej firmy Ørsted. Obie firmy podpisały memorandum o porozumieniu, w celu przeprowadzenia studium wykonalności wdrożenia obiektu magazynowania energii o mocy 20 MW / 200 MWh przy użyciu technologii baterii CO2 w jednej lub kilku lokalizacjach Ørsted. Kluczowym atutem systemu Energy Dome jest to, że może on zwracać energię do sieci nawet przez 10 godzin. 

Cele partnerstwa

Testowanie projektu magazynowania energii baterii CO2  jest częścią planu, który ma na celu zapewnienie wszechstronnego, elastycznego rozwiązania, które zwiększa zarówno dostępność, jak i niezawodność zielonej energii, również za pomocą długoterminowego przechowywania energii. Możliwość przesunięcia w czasie dostarczania zmagazynowanej energii odnawialnej o prawie pół dnia jest znaczącym krokiem naprzód w technologii magazynowania energii. Jak powiedział Kieran White, wiceprezes ds. Europe Onshore w Ørsted:

„Jako firma skoncentrowana na szybkim skalowaniu rozbudowy energii wiatrowej, słonecznej, Power-to-X i innych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej, cieszymy się, że możemy współpracować z Energy Dome, aby zbadać, jak możemy wdrożyć ich innowacyjną technologię długoterminowego magazynowania energii. Uważamy, że rozwiązanie Baterii CO2  jest naprawdę obiecującą alternatywą dla długotrwałego przechowywania energii. Ta technologia może potencjalnie pomóc nam w dekarbonizacji sieci elektrycznych, umożliwiając dyspozycyjność energii odnawialnej”.

Celem duńskiej firmy jest więc wykorzystanie długoterminowego magazynowania energii do dostarczania energii odnawialnej przy obciążeniu podstawowym do odbiorców końcowych firmy Ørsted, łagodzenie rosnącej zmienności dostaw energii i świadczenie usług w zakresie stabilności sieci. W założeniach jest budowa wielu dodatkowych magazynów energii Bateri CO2, z możliwością rozpoczęcia budowy pierwszego projektu o mocy 20 MW już w drugiej połowie 2024 roku. Pierwszy obiekt zostanie zbudowany w Europie, a dokładna lokalizacja nie została jeszcze ustalona.

 

Kopuła energetyczna 

Mediolański Energy Dome wybudował swój pierwszy obiekt demonstracyjny na Sardynii, gdzie akumulator CO2 ma umożliwić  płynne przejście na energię odnawialną, gdy wyspa wyłączy w przyszłym roku dwie elektrownie cieplne opalane węglem. 

Zastrzeżona przez włoska firmę  Bateria CO2  to zamknięty system, który wykorzystuje nadmiar energii ze źródeł odnawialnych do sprężania dwutlenku węgla , aż do momentu, gdy zostanie skondensowany w ciecz. Ciepło z tej kompresji jest wychwytywane i magazynowane do ponownego wykorzystania później . Kiedy nadchodzi czas rozładowania energii, zmagazynowane ciepło jest wykorzystywane do odparowania ciekłego dwutlenku węgla, który następnie zamienia się z powrotem w gaz, który wprawia w ruch turbinę wracając do kopuły. System zamkniętej pętli nie generuje żadnych emisji.

“Nie używamy żadnych egzotycznych materiałów. Technologia wykorzystuje stal, CO2 i wodę. Nie ma więc zależności od materiałów ziem rzadkich, takich jak kobalt czy lit. To sprawia, że ​​nasza technologia jest geopolitycznie niezależna. Można ją produkować wszędzie i wszędzie można jej używać”.

- powiedział Claudio Spadacini, założyciel i dyrektor generalny Energy Dome.

 

 

 

Źródło: energydome.com/energy-dome-orsted-to-partner-on-energy-storage


Zdjęcie: energydome.com/demonstration-project

 


Zapraszamy do rejestracji na cykl wykładów eksperckich "Wizje Nowej Energetyki", które wygłoszą m.in. Rafał Gawin, Piotr Naimski czy Jerzy Buzek.

Więcej informacji dostępne jest pod adresem: https://www.energetyka-rozproszona.pl/wydarzenia/wizje-nowej-energetyki/


22 października 2022 04:15 Prosument off-grid

Brak informacji o sprawności układu