29 lipca 2024 11:47 - Polska
Dofinansowanie dla MŚP na rozwój obiegu zamkniętego.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości rozpoczęła nabór wniosków w ramach wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Nabór jest finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, a przewidziana kwota wsparcia to ponad 92 mln. GOZ stanowi element Europejskiego Zielonego Ładu nowej strategii wzrostu gospodarczego Unii Europejskiej.


Od projektowania, wytwórstwa poprzez użytkowanie i ponowne wykorzystanie

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model gospodarczy, w którym przy zachowaniu warunków wydajności wartość dodana surowców, materiałów i produktów jest maksymalizowana, ilość wytwarzanych odpadów jest minimalizowana a powstające odpady zagospodarowywane są zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami. Produkty są przygotowywane do ponownego ich użycia, poddawane recyklingowi, szukane są też inne sposoby odzysku lub unieszkodliwiania pozostałości. Powyższa założenia musza być spełnione we wszystkich etapach życia produktu. 


Opracowanie modelu GOZ-transformacji

Nabór Polskiej Agancji Rozwoju Przedsiębiorczości przeznaczony jest dla MŚP z Polski Wschodniej - województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego. Wsparcie będzie udzielane przez PARP w trybie konkursowym a jego celem będzie ułatwienie transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. 

W ramach działania1.3 FEPW przewidziano dwu etapowe wsparcie projektów MŚP prowadzących do wypracowania i wdrożenia  modelu biznesowego gospodarki obiegu zamkniętego. Model GOZ-transformacji składa się z części analitycznej, wdrożeniowej oraz podsumowania w formie matrycy - mapy drogowej wdrożenia GOZ w przedsiębiorstwach wraz z podaniem konkretnych działań, czasu trwania oraz zasobów potrzebnych do wdrożenia.


Pierwszy etap jest to opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji tj. usługi doradcze, których efektem będzie opracowanie takiego modelu. W zakres usługi doradczej wejdzie: audyt przedsiębiorstwa, opracowanie możliwych kierunków transformacji, ustalenie potencjalnych możliwości współpracy z innymi przedsiębiorstwami w nurcie GOZ. Audyt jest rozbudowaną procedurą analityczną oceny i modyfikacji przedsiębiorstw GOZ oraz budowania świadomości i warunków do rozwijania innowacyjnych rozwiązań oraz wprowadzania zmian techniczno-technologicznych oraz organizacyjnych. 

Drugi etap konkursu jest to wdrożenie modelu biznesowego GOZ. Wsparcie obejmie wdrożenie działań wynikających z opracowywanego modelu transformacji w przedsiębiorstwie w pierwszym etapie konkursu. 

Przedsiębiorstwa będą mogły przeprowadzić audyt całej firmy pod kątem gospodarki obiegu zamkniętego lub też skoncentrować na procesie produkcyjnym, w tym na ponownym wykorzystaniu odpadów, ograniczeniu zużycia wody, wprowadzeniu narzędzi informacyjnych, tak aby zwiększyć efektywność energetyczną procesu produkcyjnego. PARP rekomenduje podejście całościowe na pierwszym etapie, w etapie drugim będzie można złożyć kilka projektów na wdrożenie poszczególnych działań wskazanych w modelu biznesowym.


Dla kogo?

Konkurs jest skierowany do firm początkujących w GOZ jak i zaawansowanych w tym zakresie. Warunkiem jest, aby przed złożeniem wniosku został zamknięty przynajmniej jeden rok obrotowy trwający przynajmniej12 miesięcy. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, niezobowiązanych do stosowania ustawy o rachunkowości rokiem obrotowym jest rok podatkowy.

Nabór, w celu usprawnienie procesu aplikacyjnego, został podzielony na 4 terminy:
16.07.2024 r. – 19.09.2024 r.;
20.09.2024 r. – 21.11.2024 r.;
22.11.2024 r. – 30.01.2025 r.;
31.01.2025 r. – 03.04.2025 r.

Regulamin oraz dokumenty znajdują się na stronie PARP: www.parp.gov.pl/grants/gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP
 

 

Źródło: www.parp.gov.pl