7 listopada 2021 18:00 - Polska
COP26. Polska potwierdza odejście od węgla w energetyce

Podczas szczytu COP26 w Glasgow podjęte zostało ważne zobowiązanie klimatyczne. W dokumencie, który podpisała m.in. polska delegacja, określono ostateczną datę odejścia od węgla w energetyce. Oznacza to potwierdzenie kierunku dekarbonizacji na arenie międzynarodowej.

Według dokumentu, który podpisała również Polska, zadeklarowano, że największe gospodarki świata zrezygnują z węgla do lat 30. XXI wieku. W przypadku reszty sygnatariuszy ma to mieć miejsce później. "Rzecznik Aleksander Brzózka dla serwisu infromacyjnego PAP: Podczas COP26 Polska przystąpiła do porozumienia dot. odejścia od wykorzystywania węgla do produkcji energii elektrycznej. Ma to nastąpić w latach 40. XXI w. lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie" - poinformowano na Twitterze Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

 

W komunikatach medialnych strony rządowej podkreśla się m.in., że deklaracja jest zgodna z kierunkiem określonym w tzw. umową społeczną ws. górnictwa.

"Transformacja w najbliższych latach musi być przede wszystkim zaplanowana i sprawiedliwa. Przyjęta przez Rząd RP umowa społeczna zakłada odejście od węgla kamiennego do 2049 r. Bezpieczeństwo energetyczne, jak i zapewnienie miejsc pracy jest dla nas priorytetem" - napisała na Twitterze Anna Moskwa, kierująca resortem klimatu i środowiska.

 

 

 

 

Zdjęcie: Photo 35075234 © Scyther5 | Dreamstime.com