30 marca 2023 16:17 - Polska
Bogdan Pilch (IGEOS): Przyszłość to energetyka odnawialna wzmocniona stabilnym źródłem takim jak energetyka jądrowa

Rośnie znaczenie energetyki rozproszonej w UE. Unijne organy zwiększyły cel udziału OZE w zużyciu energii końcowej do 2030 r. z 32,5% do 42,5%. Uzgodniono również nowe ułatwienia dla inwestycji w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne. O tym jak dyrektywy unijne stymulują rozwój ER oraz o wspierających go działaniach systemowych rozmawialiśmy z Bogdanem Pilchem, Dyrektorem Generalnym IGEOS, podczas V Forum Energetyki Rozproszonej.

Po negocjacjach między Komisją Europejską, Radą i Parlamentem UE zostały ustanowione ambitniejsze cele w zakresie udziału zielonej energii w poszczególnych sektorach. Dla krajów UE oznacza to blisko dwukrotne przyspieszenie rozwoju źródeł odnawialnych w obecnej dekadzie względem wcześniejszych planów. Niewątpliwie wpływ na podwyższenie celów dla OZE oraz rozwój energetyki rozproszonej ma też wojna w Ukrainie, na co zwrócił uwagę Bogdan Pilch.

Jak wiemy pandemia a później wojna spowodowała duże turbulencje w gospodarkach światowych a w szczególności na rynkach energetycznych. Zdecydowanie w największym stopniu dotyczy to Europy. W związku z tym paradoksalnie moglibyśmy się spodziewać, że spowoduje to opóźnienie decyzji związanych z wdrażaniem rozwiązań związanych z energetyką odnawialną. Stało się można powiedzieć odwrotnie Fit for 55 został jeszcze wzmocniony stał się jeszcze bardziej można powiedzieć restrykcyjny mówimy tu o polityce REPowerUE, która można powiedzieć podnosi cele w związku z tym Ci którzy liczyli na to, że spowolni to zmiany w energetyce przede wszystkim we wdrażaniu energetyki odnawialnej mogą się czuć trochę rozczarowani.

Według eksperta nowa energetyka odnawialna powinna być wzmocniona stabilnymi źródłami w postaci elektrowni nuklearnych. Poza wsparciem OZE w postaci energetyki jądrowej, według Pilcha niezbędnym jest też rozwiązanie spraw związanych z zarządzaniem siecią, w tym kwestia umów przyłączeniowych.

 

Z pełną wypowiedzią Bogdana Pilcha można zapoznać się poniżej.

 

 

Bogdan Pilch jest menadżerem z długoletnim doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w polskich i zagranicznych firmach sektora energetycznego (PGE Energia Odnawialna – prezes zarządu, GDFSUEZ – wiceprezes zarządu, Coastal Power – dyrektor przedstawicielstwa w Polsce, Hart Associates Inc. – prezes zarządu), gazowego (Gaz de France Polska – prezes zarządu, Statoil Polska – dyrektor ds. rynku gazu i energii), produkcyjnego (H. Cegielski Poznań – prezes zarządu), finansów (Biuro Maklerskie Magnus – prezes zarządu) i konsultingu (Bank Światowy – Konsultant, Chemkop – dyrektor, BPK Kraków – dyrektor, CityProf – dyrektor). Od 2019 r Dyrektor Generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska.

 

V Forum Energetyki Rozproszonej odbyło się 5 grudnia 2022 r. w Klubie STUDIO na terenie kampusu AGH w Krakowie. Relacje z poszczególnych sesji tego wydarzenia znajdują się tutaj

 

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi wypowiedziami ekspertów w dziedzinie energetyki rozproszonej.