5 stycznia 2024 09:29
Artur Michalski: Wspieranie energetyki rozproszonej to wsparcie lokalnego rozwoju gospodarczego

Obecnie w puli NFOŚiGW, głównie w ramach Funduszu Modernizacyjnego, jest kilkanaście miliardów do rozdysponowania m.in. na inwestycje w energetykę rozproszoną dla ciepłownictwa oraz na inteligentną infrastrukturę dla elektroenergetyki. W rękach ekspertów leży skierowanie funduszy tam, gdzie są one naprawdę potrzebne. W trakcie I Kongresu ER na temat roli finansowania energetyki wypowiadał się Artur Michalski.

Na przestrzeni ostatnich wydarzeń w procesie transformacji energetycznej, poza aspektami środowiskowymi czy finansowymi, które były dotychczas czynnikami wpływającymi na potrzebę zmiany systemy energetycznego, kluczową rolę zaczął odgrywać aspekt bezpieczeństwa energetycznego. Jak podkreślał Artur Michalski energetyka rozproszona stanowi klucz do zapewnienia tego bezpieczeństwa.


Rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii stymuluje lokalny rozwój gospodarczy. Aby mógł on przebiegac dynamiczniej Michalski wskazuje na niezbędne inwestycje w magazynowanie energii i przystosowanie sieci do potrzeb nowej energetyki.

Trzeba koniecznie (…) jak najwięcej energetyki rozproszonej wesprzeć  w terenie,  jak najwięcej odnawialnych źródeł energii, które muszą być przecież przyłączone a więc musimy mieć moce, linie przesyłowe w dobrym stanie i linie takie, które będą mogły sprostać właśnie przyłączeniom i dużej energetyki i małej energetyki. Nie zrobimy tego również bez magazynowania energii, więc kolejna kwestia to oprócz linii energetycznych, sieci energetycznych to magazynowanie energii, magazyny energii. 

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.

Artur Michalski – Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej (1999). Ukończył specjalistyczne studia podyplomowe, m.in. międzyuczelniane podyplomowe studium „Oceny i wyceny zasobów przyrodniczych” SGGW i SGH, podyplomowe studium „Kompensacje przyrodnicze Natura 2000” (SGGW), a także studium „Relacje międzynarodowe i dyplomacja” oraz podyplomowe studium „Polityka ochrony środowiska – ekologia i zarządzanie”. Ukończył również podyplomowe studia Master of Business Administration

--- 

I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-26 czerwca 2024 roku w Krakowie.