18 grudnia 2023 13:20 - Polska
Andrzej Kaźmierski (MRiT): Energetyka przemysłowa jest częścią energetyki rozproszonej

Podczas panelu dyskusyjnego "Energetyka rozproszona dla przemysłu" w ramach I KER, reprezentanci firm i branżowych organizacji opowiedzieli się za rozwinięciem koncepcji zielonych okręgów przemysłowych. O korzyściach dla energetyki rozproszonej z innowacyjnych działań w przemyśle mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w MRiT.

 

Działania w kierunku rozwoju OZE są dla biznesu koniecznością ze względu na wymogi stawiane nie tylko przez Unię Europejską, ale coraz częściej również przez klientów. Przedsiębiorstwa są dużym konsumentem energii, w ich interesie leży produkowanie jej samodzielnie, w sposób czysty i tani. Poza obniżeniem kosztów energii czy zapewnieniem sobie bezpieczeństwa energetycznego, firmy mogą bilansować lokalny system energetyczny.

Znam zakłady, które są gotowe już w tej chwili stabilizować, bilansować lokalne klastry energii, trzy klastry konkretnie. Właśnie po to, że mają potrzebę energii, kupią tę energią, kupią nadmiary. Klastry mogą produkować wtedy tyle ile chcą. 

Ponadto biznes dysponuje środkami na inwestycje lub z natury potrafi je pozyskać stąd innowacje w tym obszarze energetyki postępują szybciej i, jak zauważył nasz rozmówca, stają się bardziej dostępne dla energetyki lokalnej. Gałąź przemysłowa energetyki stymuluje zatem rozwój energetyki rozproszonej. Aby zielona produkcja przemysłowa weszła na ścieżkę dynamicznego rozwoju, przemysł postuluje utworzenie stref  takich jak zielone okręgi przemysłowe i specjalne ich traktowanie, zmiejszenie opłat (opłata przesyłowa, opłata mocowa) to za mało.

Publikacja szczegółowej relacji  z Sesji 9B Energetyka rozproszona dla przemysłu ( I KER) wkrótce.

 

Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią prelegenta.

Andrzej Kaźmierski - Z zawodu informatyk, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat związany z branżą ICT, kolejno jako programista, analityk systemów, kierownik projektów, dyrektor sprzedaży i marketingu, członek zarządów spółek. Od 2015 r. związany z branżą OZE, w latach 2016–2019 dyrektor Departamentu OZE w Ministerstwie Energii. Obecnie dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w MRiT.

--- 

I Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 25–26 września 2023 r. w obiektach Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VI Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz I Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, a współorganizatorami Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.

II Kongres Energetyki Rozproszonej odbędzie się w dniach 24-25 czerwca 2024 roku w Krakowie.