5 sierpnia 2021 17:25 - Świat
Amerykańska firma pracuje nad tokenizacją certyfikatów energii odnawialnej

Jedna z amerykańskich firm pracuje nad wykorzystaniem technologii blockchain do sprzedaży certyfikatów OZE. Są to poświadczenia mówiące o tym, że energia wyprodukowana przez dany podmiot pochodzi z odnawialnych źródeł.

IBM, bo o tej firmie mowa, przygotowuje rozwiązania tokenizujące transakcję sprzedaży zielonych certyfikatów (jak nazywa się je w Europie), które producenci energii z OZE z sektora prywatnego mogą sprzedawać np. spółkom rządowym. Daje to szasnę mniejszym podmiotom na zaistnienie na rynku energii, a państwowe spółki mogą wypełnić w ten sposób zobowiązania związane z udziałem OZE w miksie energetycznym.

Wykorzystanie technologii blockchain miałoby pozwolić na sprzedaż bezpośrednią między przedsiębiorstwami sprzedającymi energię a kupującymi ją. Za przykład takiego systemu IBM podaje europejskie przedsiębiorstwo Restart Energy Democracy (RED), które uruchomiło zdecentralizowaną platformę dostaw energii z niskimi kosztami transakcji.

Tańsze i bardziej energooszczędne transakcje?

IBM przekonuje, że "stokenizowany rynek energii oferowałby szeroką gamę zaufanych certyfikatów pod względem rodzajów i pochodzenia energii". Tokeny byłyby nośnikami informacji w sieci blockchain, zawierającymi dane na temat rodzaju energii, jej pochodzeniu oraz ilości. Firma pracuje obecnie nad rozwiązaniem enerT do tokenizacji certyfikatów z wykorzystaniem architektury Hyperledger Fabric i tokenów SDK.

Jak pisze IBM, rozwiązanie firmy jest oparte na energooszczędnym podejściu RAFT. To inne podejście do tokenizacji niż to oparte na algorytmach rozwiązujących zagadki matematyczne, a stosowane często w sieciach publicznych.

Zielone certyfikaty w Polsce

Tokenizacja zielonych certyfikatów może znaleźć zastosowanie na rodzimym rynku energii. W Polsce od 2005 roku podmioty produkujące energię ze źródeł odnawialnych na terenie mogą starać się o zielony certyfikat po uzyskaniu świadectw pochodzenia energii od Urzędu Regulacji Energetyki. Po ich zarejestrowaniu w Rejestrze Świadectw Pochodzenia, są one konwertowane właśnie na zielone certyfikaty. W Polsce 1 zielony certyfikat odpowiada 1 kWh.

Firma, która wyprodukowała zieloną energię i wyrobiła certyfikat, może sprzedać go na Towarowej Giełdzie Energii podmiotom, które są zobowiązane do udziału OZE w bilansie energetycznym (np. spółkom energetycznym). Technologia blockchain mogłaby znaleźć zastosowanie właśnie w tym obszarze.

 

Źródło: www.ibm.com

Zdjęcie: 128004632 / Blockchain © Josefkubes | Dreamstime.com