Podczas sesji tematycznej ST1 prowadzonej przez KIKE, w trakcie II Kongresu Energetyki Rozproszonej, poruszono temat społeczności energetycznych i energetyki obywatelskiej w Polsce. Prowokacyjne pytanie ”dlaczego to nie działa?” w tytule sesji miało na celu zwrócenia uwagi na rozwój tego sektora i wyzwania, jakie przed nim stoją. Choć ER rozwija się, wciąż napotyka liczne bariery. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzią Alberta Gryszczuka, prezesa Krajowej Izby klastrów energii i OZE - koordynatora sesji ST1.
Dużym osiągnięciem ostatnich lat jest rosnąca świadomość zarówno wśród koncernów, samorządów, jak i konsumentów energii na temat konieczności budowy własnych systemów energetycznych, elastycznych i samowystarczalnych.
Energetyka rozproszona to nowy model rynku energii, który zastąpi tak naprawdę energetykę centralną. Nikt nie pokazał dotąd lepszego modelu rynku energii i musimy być świadomi, że od legislatorów przez uczestników rynku, przez konsumentów, przez państwowe spółki enrgetyczne. Odpowiadamy za to jak będzie wyglądał ten rynek energii i to jest istotne by wszyscy byli przy jednym stole. – powiedział Albert Gryszczuk.
Prezes KIKE zwrócił uwagę na Kartę Efektywnej Transformacji Sieci, powstałej z inicjatywy prezesa URE, która po raz pierwszy zgromadziła wszystkich interesariuszy rynku przy jednym stole. Jak podkreślił konieczne jest jednak przełożenie tych rozmów na skuteczne działania legislacyjne, które pozwolą na harmonijny rozwój rynku energetyki rozproszonej, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne kraju
Przyspieszenie budowy spójnego rynku ER jest kluczowe w kontekście geopolitycznych niepewności i zapewnienia stabilności energetycznej Polski.
Poniżej zapraszamy do zapoznania się z pełną wypowiedzią.
II Kongres Energetyki Rozproszonej odbył się w dniach 28–30 października 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz na terenie kampusu Akademii Górniczo Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Wydarzenie składało się z dwóch części: VII Forum Energetyki Rozproszonej (FER) oraz II Konferencji Naukowej Energetyki Rozproszonej (KNER). Organizatorem Kongresu była Akademia Górniczo-Hutnicza, rolę Miasta Gospodarza objęło Miasto Kraków, zaś Regionem Gospodarzem było Województwo Małopolskie.