15 października 2020 17:12 - KlastER
Albert Gryszczuk o niezależnych magazynach energii

Transformacja energetyczna Polski jest faktem. Na Dolnym Śląsku od trzech lat prowadzimy transformację obszaru Turoszowa, Zgorzelca, Bogatyni, Legnicy i Jeleniej Góry. Jednym z naszych sztandarowych projektów jest budowa największej w Polsce farmy fotowoltaicznej. Będziemy rozwijać tę inwestycję do poziomu 500 MW, ponieważ mamy świadomość potrzeby zabezpieczenia energetycznych potrzeb mieszkańców naszego regionu.

Już teraz jesteśmy w stanie zapewnić energię dla 30 tysięcy gospodarstw domowych. Docelowo będzie to 100 tysięcy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przygotowujemy strategię transformacji Powiatu Zgorzeleckiego, która obejmuje szereg działań mających zmienić gospodarczo i społecznie istotny obszar Dolnego Śląska. Odnawialne Źródła Energii to nie jedyny kierunek działań transformacyjnych. W Hubie Innowacji Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej kładziemy nacisk m.in. na rozwój nowych technologii związanych na przykład z elektromobilnością czy magazynowaniem energii.

Zdaniem wielu ekspertów magazyny energii to kluczowy element rozwoju światowej energetyki. Wskazane jest stworzenie otoczenia  prawnego dla funkcjonowania niezależnych magazynów. Na dzień dzisiejszy wymagają one wysokich początkowych nakładów inwestycyjnych, a co za tym idzie, podobnie jak źródła OZE, potrzebują dla swojego funkcjonowania stabilnych przychodów, które w długim okresie zapewniają możliwość ich sfinansowania.

Magazyny takie potrzebują do swojego działania co najmniej 2 rozwiązań:

  • Zapewnienie neutralności sieciowej – zwolnienie magazynu z wszelkich opłata dystrybucyjnych zarówno za energię pobraną, jak i dostarczoną. W ten sposób koszty funkcjonowania magazynu ograniczoną się do amortyzacji, utrzymania oraz zużycia energii na potrzeby własne.
  • Mechanizm zapewnienia rentowności i „bankowalności” takich projektów. Można założyć, że w warunkach rynkowych magazyn prądu mógłby zarabiać na zakupie taniej energii w okresach nadpodaży i sprzedaży energii w okres „nadpopytu”. Jednak nasycenie rynku magazynami – do czego dążymy i co gwarantuje stabilność systemu – spowoduje, że różnica między cenami maksymalnymi i minimalnymi zaniknie. W konsekwencji zniknie też motywacja do lokowania nowych, i co więcej, odtwarzania istniejących magazynów.

Dlatego potrzebny jest mechanizm wsparcia polegający na stałych opłatach za gotowość świadczenia usług wypłacanych w okresie amortyzacji takich magazynów.

---

Autorem artykułu jest Albert Gryszczuk (Krajowa Izba Klastrów Energii), członek Rady Programowej SKER oraz przedstawiciel Klastra "Żywiecka Energia Przyszłości" w Radzie Koordynatorów Klastrów Energii. Tekst pierwotnie ukazał się na łamach broszury informacyjnej Sieci Kompetencji ds. Energetyki Rozproszonej.