TSE – producent energii słonecznej – otwiera swój pierwszy pilotażowy zakład agrowoltaiczny we Francji. Tymczasem już od dwóch lat w Holandii nad uprawą malin funkcjonuje elektrownia agrofotowoltaiczna, zainstalowana przez holenderską spółkę GroenLeven. Przykłady instalacji APV mamy także w Polsce. Wspólne ulokowanie energii słonecznej i rolnictwa przyniosło obopólne korzyści.
Pilotaż we Francji
Początkiem 2022r. francuski rząd przyjął rezolucję promująca i nadzorującą rozwój instalacji fotowoltaicznych na gruntach rolnych. Firma TSE zakończyła budowę projektu w czerwcu 2022 r. w Amance w Haute-Saône. Swój największy demonstrator agrowoltaiczny realizuje w gospodarstwie o powierzchni ponad 850 hektarów. Instalacja znajduje się w centrum gospodarstwa na powierzchni 3 hektarów. W tym obszarze uprawiane są: soja, pszenica, żyto pastewne, jęczmień ozimy, rzepak. Wytwarzana moc to 2,4 MWp, czyli odpowiednik zużycia 1350 gospodarstw domowych. Panele słoneczne zainstalowane na wysokości 5 m nad gruntem rolnym, wyposażone są w lokalizatory, które automatycznie przechylają je zgodnie z osią słońca ze wschodu na zachód. Zadaszenie rolnicze wytwarza częściowy i obrotowy cień na działce przez cały dzień, łagodząc stres termiczny i wodny a wysoki na pięć metrów klosz umożliwia przejazd dużych maszyn rolniczych. Próby agronomiczne będą prowadzone przez 9 lat i na obszarze 5 ha, aby wykazać przydatność i skuteczność dachu z paneli w różnych praktykach uprawowych: 3 ha pokryte cieniem i 2 ha kontrolne.
„Po ponad 3 latach badań i rozwoju, mamy przyjemność zaprezentować dzisiaj nasz pierwszy pilotażowy projekt. W TSE wierzymy, że można pogodzić zrównoważone rolnictwo, zieloną energię, ponowne rozmieszczenie bioróżnorodności i ochronę zasobów wodnych: to jest znaczenie ambitnego programu, który opracowaliśmy i który obecnie wdrażamy w 9 innych miejscach we Francji. Podejście, które wymaga stałego dialogu i ścisłej współpracy z rolnikami i wszystkimi zainteresowanymi stronami. W naszym zakresie jesteśmy dumni, że w ten sposób aktywnie przyczyniamy się do rozwoju gospodarczego i zrównoważonej transformacji energetycznej na terytoriach w czasie, gdy bardziej niż kiedykolwiek intensywnie podnoszona jest kwestia naszej niezależności energetycznej oraz przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej we Francji".
– podkreśla Mathieu Debonnet, prezes TSE.
Fotowoltaika nad uprawami w Holandii
Szukając rozwiązań na problem dostępności gruntów w niewielkiej Holandi firma GroenLeven przoduje w projektach fotowoltaicznych na sztucznych nawierzchniach. Rząd holenderski sprzyja takim rozwiązaniom stosując elastyczne ramy regulacyjne na poziomie zezwoleń dla projektów, takich jak agrowoltaizm lub pływająca energia słoneczna.
Tak więc tradycyjne plastikowe tunele na farmie rolnika Pieta Albersa zastąpiono konstrukcją fotowoltaiczną, która wytwarza ilość energii pokrywającą zużycie 1250 gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 10 250 paneli słonecznych o współczynniku przezroczystości 35%. Rolnik nie otrzymuje czynszu od firmy energetycznej, ale czerpie z tego inne korzyści. Pod panelami znajdują się czujniki mierzące temperaturę, padanie światła, wilgotność i inne wskaźniki. Podczas upałów, pod panelami fotowoltaicznymi jest znacznie mniej gorąco niż pod folią dzięki lepszej cyrkulacji powietrza- ekstremalne temperatury były szkodliwe dla rozwoju roślin i owoców. Temperatura pod instalacją Agri-PV pozostaje bardziej stabilna co wpłynęło na spadek zużycia wody. Ponadto dodatkowym profitem jest oszczędność przy obsłudzę tuneli, które musiały być rozkładane każdego sezonu i wymieniane co parę lat. Panele słoneczne stanowią dla rolnika niezawodną ochronę dla krzewów owocowych.
APV w Polsce
Pierwszą farmą agrofotowoltaiczną w Polsce była farma Zenona Żukowskiego, inżyniera i specjalisty od biogazu, położona w miejscowości Wożuczyn. Konsultacje przy przekształcaniu farmy fotowoltaicznej w system APV były prowadzone we współpracy z dr Barbarą Baj Wójtowicz.
Mamy także inne przykłady rozwiązań fotowoltaiki dedykowanej rolnictwu. Są to m.in pasieka na farmie fotowoltaicznej Polenergii, czy też pomysł ZKlaster (Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej), który może pochwalić się pierwszymi zbiorami czosnku niedźwiedziego, który wyrósł na terenie farmy fotowoltaicznej.
Zrównoważone środowisko
Energia słoneczna szeroko zintegrowana jest głównie ze środowiskiem zabudowanym, fotowoltaika umieszczana jest na budynkach, wiatach. Dla zrównoważenia środowiska projekty APV przeznaczają na produkcję i dystrybucję energii tereny, które jednocześnie pełnią funkcję rolniczą. Farmy agrowoltaiczne nie zajmują “pustych” obszarów a dodatkowo jak pokazują powyższe przykłady, przynoszą dodatkowe korzyści dla upraw w gospodarstwach rolniczych.
Źródło:
Zdjęcie: https://tse.energy