Firma NOMAD ELECTRIC i Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie zapraszają zespoły badawcze reprezentujące firmy, uczelnie, jednostki badawcze, w tym także zespoły studentów i doktorantów, do udziału w eksperymentalnych badania porównawczych modeli przeznaczonych do prognozowania generacji z odnawialnych źródeł energii. Celem eksperymentu jest stworzenie warunków do porównania jakości prognoz różnych algorytmów predykcyjnych zastosowanych do jednego obiektu. Będzie to okazja do porównania wyników własnego dzieła z wynikami uzyskanymi przez inne zespoły i cenny materiał do jego udoskonalenia.
Uczestnicy eksperymentu/zespoły badawcze uzyskają dostęp do wspólnych danych dotyczących generacji energii i warunków meteorologicznych przykładowego odnawialnego źródła energii. Dane ze stosownie długiego okresu zostaną wykorzystane jako zbiór uczący dla posiadanych algorytmów prognostycznych. W kolejnym kroku eksperymentu uczestnicy otrzymają tylko dane pogodowe, na podstawie których opracują własne długookresowe prognozy generacji energii. Będą one porównane z rzeczywistą generacją źródła energii. W oparciu o przyjęte miary liczbowe zostanie oceniona jakość prognoz opracowanych przez poszczególnych uczestników.
Wyniki badań porównawczych zostaną przedstawione w formie zanonimizowanego raportu końcowego oraz podczas wspólnego seminarium organizowanego w ramach projektu pt. Obserwatorium Transformacji Energetycznej (OTE) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu GOSPOSTRATEG.
Szczegóły techniczno-organizacyjne wydarzenia oraz dane kontaktowe osób mogących udzielić dodatkowych informacji, znajdują się poniżej.
Liczymy na Państwa udział w tym wydarzeniu jako podmiotu aktywnego w obszarze energetyki odnawialnej. Ze względów organizacyjnych będziemy wdzięczni za przesłanie deklaracji uczestnictwa w terminie do 20.12.2024 r. na adres wskazany poniżej.
Wielkość produkcji energii w elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych jest silnie zależna od zmiennych w czasie czynników meteorologicznych występujących w bezpośrednim otoczeniu elektrowni. Im precyzyjniejsze jest oszacowanie tej wartości, tym mniej kosztowne staje się bilansowanie energii w systemie elektroenergetycznym.
Możliwe jest zbudowanie systemu pozwalającego na prognozowanie generacji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł przy wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji z dokładnością pozwalającą na zarządzanie energią na potrzeby zapewnienia ciągłości jej dostawy.
Firma NOMAD ELECTRIC Sp. o. o. i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica zapraszają firmy i zespoły badawcze, które opracowały modele prognostyczne do udziału w eksperymentalnych badaniach porównawczych.
Na rynku oferowanych jest wiele różnych modeli przeznaczonych do prognozowania generacji energii z odnawialnych źródeł energii. Wiele zespołów z uczelni i instytucji badawczych opracowuje własne oryginalne narzędzia prognostyczne. Jakość opracowywanych prognoz jest różna, nie zawsze satysfakcjonująca przyszłego użytkownika.
Celem eksperymentu jest analiza porównawcza różnych modeli umożliwiająca twórcom uzyskanie informacji o jakości ich produktu. Uczestnicy eksperymentu/zespoły badawcze uzyskają dostęp do wspólnych danych dotyczących generacji energii i warunków meteorologicznych przykładowego odnawialnego źródła energii. Dane z długiego okresu zostaną wykorzystane jako zbiór uczący dla posiadanych algorytmów prognostycznych. W kolejnym kroku eksperymentu uczestnicy otrzymają tylko dane pogodowe, na podstawie których opracują własne długookresowe prognozy generacji
energii. Zostaną ona porównane z rzeczywistą generacją źródła. W oparciu o przyjęte miary liczbowe zostanie oceniona jakość prognoz opracowanych przez poszczególnych uczestników.
Elektrownia fotowoltaiczna o mocy zainstalowanej 1 MW. Uczestnicy eksperymentu uzyskają dostęp do rocznych danych (wartości średnie 15. minutowe) z licznika energii zainstalowanego w punkcie dostawy energii oraz dane ze stacji pogodowej znajdującej się na terenie elektrowni (temperatura i nasłonecznienie). Uzyskają także informacje o orientacyjnej (nie dokładnej) lokalizacji elektrowni.
Zespoły reprezentujące firmy, uczelnie wyższe, instytucje badawcze. Zaproszenie kierujemy także do studentów i doktorantów.
Osoby do kontaktu ze strony organizatorów
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
Al. Mickiewicza 30, 30-019 Kraków
dr inż. Mateusz Dutka
Katedra Energoelektroniki i Automatyki
Systemów Przetwarzania Energii
mdutka@agh.edu.pl
dr inż. Michał Pikus
Katedra Informatyki Stosowanej
mpikus@agh.edu.pl
Załącznik - Zgłoszenie udziału w badaniach.