24 stycznia 2025 13:21 - Polska
53 miliony złotych na rozwój OZE w Polsce

Prawie 53 miliony złotych pożyczki na budowę linii produkującej komponenty do wiatrowych farm udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stoczni Crist w Gdyni. Finansowanie zapewniono z programu Innowacje dla Środowiska i jest to pierwszy polski projekt tego rodzaju w sektorze energetyki wiatrowej.

 

Program Innowacje dla Środowiska

Innowacje dla Środowiska jest programem wspierającym projekty ukierunkowane na rozwój gospodarczy kraju oraz realizację zobowiązań Zielonego Ładu i przyspieszenia zielonej transformacji energetycznej. Pula funduszy opiewa na 2 miliardy złotych bezzwrotnego dofinansowania. Pożyczki mają wesprzeć te przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć swoje moce produkcyjne dzięki nowym liniom produkującym innowacyjne urządzenia i komponenty lub które chcą wdrożyć nową technologię we własnej działalności.

Gdyńska stocznia węzłem łańcuchu dostaw technologii energetyki wiatrowej

Inwestycja stoczni Crist jest projektem budowy nowej linii technologicznej dla innowacyjnych produktów, które będzie można wykorzystać w łańcuchu dostaw energetyki wiatrowej na morzu. Firma chce montować między innymi morskie stacje transformatorowe, fundamenty dla wiatraków mocowanych do dna, jak i pływających oraz inżynieryjne obiekty pływające do instalacji lub transportu elementów morskich farm wiatrowych na ich miejsce budowy. Implementacja rozwiązań dla tej branży wspiera sektor OZE, ale także lokalny przemysł i gospodarkę. Dzięki takiej inwestycji Gdynia stanie się lokalnym węzłem dostarczającym konieczne do realizacji projektów nowoczesne komponenty.

NFOŚiGW udziela Crist wsparcia na niemal 53 miliony

Zgodnie z planem stoczni Crist, realizacja inwestycji ma zostać zakończona do końca 2027 roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 70 milionów złotych. NFOŚiGW przyznał gdyńskiemu przedsiębiorstwu 52,6 mln złotych pożyczki. Umowę między NFOŚiGW i gdyńską firmą podpisano 21 stycznia.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest jednym z ważnych obszarów transformacji energetycznej w Polsce. Dofinansowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych dla tego sektora zwiększy możliwości inwestowania w produkcję energii odnawialnej na dużą skalę. NFOŚiGW wspiera rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju krajowego łańcucha dostaw, co ma pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy kraju i przyczynia się do wzrostu udziału OZE w miksie energetycznym – skomentował Paweł Augustyn, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Dla przypomnienia, według analiz Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy o łącznej mocy 33 GW i produkować 130 TWh energii elektrycznej.

 

Źródła: nfośigw.gov.pl